İçeriğe atla

büyüme tahmini

Bir Kelime, Bir İşlem: Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Bir Büyüme Tahmini

PMI verisine olan hayranlığımızı daha önce çeşitli kereler ifade etmiştik. Bu defa da gelişmekte olan ülkelerde (GOÜ) mevcut büyüme hızını tahmin etmek için PMI verilerinden başlayan bir egzersiz yapıyoruz. 

Son yıllarda ekonomi camiasında giderek yaygınlaşan ve yüksek frekanslı verilerle büyüme tahmini yapma işine ‘nowcasting’ adı veriliyor. Biz de devam etmeden önce buna Türkçe karşılık olarak da ‘angörü’ kelimesini öneriyoruz.

Angörü denememiz için 13* gelişmekte olan ülkeye ait imalat sanayi PMI verilerini Satın Alma Gücü Paritesine göre GSYİH kullanarak ağırlıklandırıp GOÜ PMI verisini oluşturuyoruz. Bu verinin çeyreklik ortalamasını aynı şekilde oluşturduğumuz yıllık % büyüme hızıyla eşleştirdiğimiz zaman 0,85 gibi yüksek bir korelasyon katsayısıyla karşılaşıyoruz.

OLS kullanarak oluşturduğumuz basit tahmin de bu korelasyonu teyit edecek ölçüde başarılı. Burada, yukarıdakine benzer yöntemle hesapladığımız gelişmiş ülkelere ait bileşik PMI verisinin dört çeyreklik gecikmeye kadar modelde kalmayı başaramadığını da not etmek gerek.

Elde ettiğimiz sonuca göre GOÜ’de 2016 yılının son çeyreğinde başlayan hızlanma 2017’nin ilk üç ayında da devam ediyor ve %4,9 olan büyüme hızı %5,1’e yükseliyor. Bu tahminimizin gerçekleşmesi hâlinde GOÜ’de büyüme 2,5 yıl aradan sonra ilk defa %5’i aşmış olacak. Özellikle Çin’de görülen canlanma işaretlerinin Asya-Pasifik ve emtia ihracatçısı diğer GOÜ’lere yansıdığına dair giderek artan yorumlar düşünülürse bu pek de şaşırtıcı değil. Ayrıca Brezilya ve özellikle Rusya da resesyon dönemlerini yavaş yavaş geride bırakıyor. Trumponomics’in etkilerinin henüz görülmediğini ve AB ile Japonya’da görülmeye başlanan olumlu gelişmeler de göz önüne alındığı zaman 2017’nin GOÜ için iyi geçeceğini öngörmek zor değil. 

Önümüzdeki dönemde angörülerimizi aylık olarak değerlendirmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz. 

*: Çin, Hindistan, G. Kore, Tayvan, Endonezya, Brezilya,  Meksika, Çekya, Polonya, Macaristan, Rusya, G. Afrika ve Türkiye’den oluşan bu grup bütün gelişmekte olan ülkelerin %75’ini kapsamaktadır. Çin, Meksika ve G. Afrika’da çeşitli kaynaklarca yayınlanan ikişer PMI verisinin basit ortalamalarını kullandık.