İçeriğe atla

Çin Komünist Partisi

Çin’de 2017 Ekonomik Görünümü ve Beklentiler

Efendim bugün ekonomi yazarları arasında adet olduğu üzere 2017 yılı için görünüm ve beklentilerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca büyük Çinli filozof Konfiçyus da bilgeliğiyle bizleri aydınlatıyor…

“Bir ulusun gücü kendi içindeki bütünlüğü sağlamasından kaynaklanır”.

En başta belirtmeliyiz ki 2017 yılında Çin ekonomik görünümü için en önemli parametrenin Ekim ayı sonunda yapılacak olan Komünist Parti Toplantısı olduğunu düşünüyoruz. Devlet Başkanı Xi Jinping’in gücünü daha da konsolide edebileceği büyük bir şans olan bu toplantıda ayrıca 2022’de görevi devralarak, Çin’i 10 yıl boyunca yönetecek kadrolar da büyük ölçüde şekillenecek. Böylesine önemli bir toplantı öncesinde hükümetin ekonomideki en büyük önceliği istikrar olacaktır. Bu nedenle ekonomi politikalarında -zorunlu kalınmadıkça- dramatik adımlar beklemiyoruz ki bu zorunluluklar da iç ya da dış şoklara bir cevap şeklinde ortaya çıkacaktır. Nitekim Aralık ayı ortasında yapılan Komünist Parti Ekonomi Çalıştayı’ndan da ekonomi politikalarının “ihtiyatlı ve istikrarlı” bir anlayışla yönetileceği sonucu çıktı. Yani bir anlamda Güven Sak hocamızın Türkiye için istediği sukûneti 2017 yılında Çin’de fazlasıyla göreceğimizi tahmin ediyoruz.

“1000 savaş arabalı bir ülkeyi yönetmek için şunlara dikkatle riayet edilmeli; ticaret, iyi niyet, harcamalarda idareli olmak, insan sevgisi ve bütün mevsimlerde herkese iş sağlanması”

Komünist parti için bu kadar önemli bir toplantının gerçekleşeceği 2017 yılında büyümenin, Mart ayında açıklanacak hedefin çok altında kalması hayal dahi edilemez. Bu nedenle büyüme oranının açıklanacak hedefe yakın ve hatta belki bir tık üzerinde gerçekleşmesini bekleyebiliriz. Son günlerde devlet adına çalışan düşünce kuruluşlarından, 2017 yılında %6.5 civarı bir büyüme hedefi konulmasını tavsiye eden açıklamalar geldi. Büyük ihtimalle bu hedef hükümet tarafından da benimsenecektir. Bu durumda bizim hiç bir ekonometrik modele dayanmayan büyüme tahminimiz %6.4-%6.7 arası oluyor. Hem bazen de ekonomiye sadece bir denklemler silsilesi olarak bakmamak gerekiyormuş. Dipnot: Consensus: %6.4, IMF: %6.2.

“Dikkatli olan nadiren hata yapar”.

Büyüme hedefinin tutturulması için maliye politikasında geçtiğimiz yıl başlayan ve altyapı yatırımlarına ağırlık veren genişlemeci politikaların devam etmesini bekliyoruz. Başta KİT reformu olmak üzere önemli yapısal alanlarda atılacak adımlar ise ekonomi ve büyüme üzerinde ciddi anlamda olumsuz bir etkiye mahal vermeyecek bir dikkatle yürütülecektir.

Para politikasında ise Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) bir sonraki adımının parasal sıkılaşma yönünde olacağı yönünde son haftalarda giderek yayılan tahminlere katılıyoruz. Ancak beklenen parasal sıkılaşmanın yılın ilk yarısında (hatta yaz sonuna kadar) başlaması ihtimalini çok düşük buluyoruz. PBOC öncelikle büyümenin hedefe ulaşacağından emin olmak isteyecek ve bu gerçekleşene kadar para politikasını likidite araçlarıyla yönetmeye çalışacaktır. Eğer büyüme iyi gider ve enflasyon %3’ü tehlikeli bir şekilde aşarsa üçüncü çeyreğin sonundan itibaren zorunlu karşılık ve/veya faiz oranlarında artırımların başladığını görebiliriz.

Merkez Bankasının önündeki bir başka zorluk ise yuandaki düşüş ve sermaye çıkışları ile mücadele etmek olacak (ki yılın ilk aylarında buna biraz daha fazla önem verebilir). Efendim.? Kur tahmini mi.? Yok daha neler… Ama en azından yuanın dolar karşısında bir miktar değer kaybedeceğini ancak bu ‘bir miktar’ın doların diğer para birimleri karşısındaki yükselişi aşmaması için özen gösterileceğini söyleyebiliriz.

“Bir dağı yerinden oynatmak için küçük taşlardan başlarsın”.

Kasım ayı ekonomik verilerini yorumlarken ÜFE’deki yıllık değişim oranının 4,5 yıl aradan sonra yeniden pozitif bölgeye geçmesini ve özel sektör yatırımlarında işaretleri görülen canlanmayı iyimserlik yaratan gelişmeler olarak göstermiştik. ÜFE’nin pozitif bölgeye geçmesinde etkili olan emtia fiyatlarındaki artış bu yıl ayrıca sanayi sektöründeki kârların da maden/rafineri sektörünün önderliğinde yeniden artmaya başlamasına neden oldu. Fiyat artışlarının diğer kalemlere yayılarak bilançolarda biraz rahatlama yaratacak olmasına dayanarak, 2017 yılındaki pozitif sürprizi sabit yatırımlarda görmeyi  bekliyoruz. Özel sektör yatırımları sayesinde sabit yatırımlardaki artış hızı yılın ikinci yarısında %8.5-9 aralığına yükselerek büyümeyi de yukarı taşıyabilir. Bu tahmine karşı öne sürülebilecek iki argümana (yüksek borç ve konut sektörü) karşı savunmamızı da hızlıca yapalım (1) hükümetin son aylarda giderek daha fazla önem verdiği borç seviyelerinin düşürülmesi çabaları daha çok KİT’ler ve yerel yönetimlere odaklanmış durumda, (2) yeniden ısınan konut sektörüne karşı alınmış olan önlemler 2014 yılı başındakiler kadar sert ve geniş tabanlı değil ve burada görülecek yavaşlama kamu yatırımları tarafından telafi edilebilecek düzeyde kalacaktır. (Borç ve konut sektörü hakkında daha geniş yazılar yazmanın zamanı geldi).

2017 yılında sanayi üretimi ve perakende satışların artış hızlarında ise büyümeye benzeyen, genelde yatay bir eğilim izlememiz muhtemel. Ancak zombi KİT’lerin kapanma/iflas tasfiye sürecine bağlı olumsuzluklar ve/veya finansal risklerin yayılmasıyla her iki göstergede de yavaşlama görebiliriz.

“Dans etmeyi bilmeyen adamın eline kılıç verilmez”.

Son olarak da dış ticarete bakalım. Yuanın son bir yıl içerisinde reel efektif bazda %7-8 değer kaybetmiş olması şüphesiz ihracatçılara yarayacak ve dolayısıyla iç piyasada üretim ve yatırımı destekleyecektir. Ancak ithalatın da ihracatla birlikte artış sürecine giriyor olması dış ticaret fazlasının büyümeye pozitif katkı yapmasını engelleyecektir (ki zaten son bir kaç yıldır net ihracat büyümeye çoğunlukla negatif katkı yapıyor).  Tabii dış ticaret üzerindeki bütün tahminler sarı saçlı bir adamın söyleyecekleri veya yapacaklarıyla tepe taklak olabilir.

“En zor şey karanlık bir odada siyah bir kedi bulmaya çalışmaktır, hele de ortada bir kedi yoksa”.

Risklere gelince yüksek borç seviyesinin bankacılık sektörüne yansımaya başlaması, konut sektörü ve sermaye çıkışları gibi bazı riskler var ancak bunların ekonomiyi rayından çıkarabilecek kadar büyümesine ihtimal vermiyorum ki yukarıda anlattığım gibi en azından 2017 yılında buna müsaade edilmeyecektir. Yalnız Donald Trump kaynaklı muhtemel şoklar ekonomi yönetimi için biraz daha zorlayıcı olacaktır.

Ha bir de; son günlerde küresel kamuoyunda Çin tahvil piyasalarındaki gelişmelerin 2017 için yeni ve büyük bir ekonomik risk olduğu savunuluyor. 2016 başında borsa ve döviz kuru riskinden bahsediliyordu; 2015 ortasında Shanghai borsası kelimenin tam anlamıyla çöktü ve PBOC mini-devalüasyonu oldukça başarısız yönetti; 2014 başında bankalar arası faizlerin yükselmesi kriz habercisi olarak görülüyordu ve “konut fiyatlarındaki köpük bir patlarsa” deniyordu vs… Tamam, “Çin için hiç bir risk yoktur” iddiasında değiliz ama özellikle son yıllarda neredeyse kesintisiz olarak beklenen büyük krizi göremeden de 15 yılı bitiriyoruz (*).

“Yazı bütün sözleri ifade edemez, sözler bütün fikirleri kapsayamaz”.

Özetleyecek olursak 2017 yılında Çin’de -muhtemel şokları saymazsak- sakin bir ekonomik görünüm bekliyoruz. Çünkü hükümet böyle istiyor…

 

(*) Yazıyı bitirdikten sonra fark ettim ki Stephen Roach gibi Çin konusunda dünyaca tanınmış bir uzman da bu ülkeye ait risklerin abartıldığına ilişkin benzer görüşler dile getirmiş. Bendeki keyfe değmeyin gitsin… Ayrıca FT’den Gavyn Davies de yaz aylarında bizimle aynı kampta yer alan bir şeyler yazmış. Hatta bu hafta içinde FT Lex’te çıkan bir yazıda da Çin’de en az 20 yıldır kriz beklendiğini, borç krizinin de 2009’dan bu yana büyük bir risk olarak gösterildiğini ama henüz bu beklentilerin gerçekleşmediği anlatılmış (üyelik gerektiriyor).

Aklıma şu doktora fıkrası geldi; tez konunuz ne kadar saçma olursa olsun, danışmanınız iyiyse sırtınız yere gelmez. 🙂

Şimdiden herkese mutlu yıllar…

Siyasi Bir Yazı: Çin’de Tarih Tekerrür Edecek mi..?

Birkaç yıl önce okuduğumuz Çin Tarihi (Ray Huang / özeti) kitabının milattan sonraki tarihi bölümünde ilgi çekici bir detay vardı. Tarih boyunca Çin’in yönetimini ele geçiren birden fazla hanedan benzer bir sorunla karşı karşıya gelmiş ve bu sorun bazılarının sonunu bile getirmişti. Bahsettiğimiz şey; başlangıçta oldukça etkin bir şekilde kurulmuş olan bürokrasi sisteminin zaman içerisinde çok fazla şişmesi…

Bunda başlıca etken Çin’in coğrafi büyüklüğü gibi görünüyor. İlk başta basit bir şekilde kurulan merkezî sistem, ülkenin farklı yerlerinde ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak için istinaî durumlar nedeniyle giderek karmaşıklaşıyor ve bir süre sonra işler yürümez hâle geliyor. Giderek karmaşıklaşan sistem aynı zamanda bu sistemi yürütmek için daha fazla kamu görevlisinin istihdam edilmesiyle şiştikçe şişiyor. Sonuçta halk ayaklanmaları başlıyor ve işler hanedanın yıkılmasına kadar gidiyor. Biz bu durumu içine taşıyamayacağı kadar çok malzeme tıkılmış bir sandviçe benzetmeyi seviyoruz. Ekmek çoğunlukla (ve genellikle alt taraftan) patlıyor.

Çin Tarihi kitabından ayrılıp günümüze gelmeden önce, bu makaleden sonra meraklanıp, kitabı okumaya niyetlenenlere çok önemli bir tavsiye: Kitapta çok fazla isim var ve bunlar bizim alıştığımız isimlerin aksine birbirine çok benzeyen tek hecelerden oluşuyor. Bu isimleri takip etmek -hele de kitap ilerleyip çoğaldıkça- giderek zorlaşıyor ve anlamayı zorlaştırıyor. Bir süre sonra olayları düşünmekten çok “İmparator Li hangisiydi.? General Qing bu hanedanda mıydı.?” gibi karmaşıklıklarla mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle kitabı okuyacaksanız, elinizde minik bir defter almanızı ve isimleri not etmenizi ısrarla tavsiye ediyoruz.

Son haftalarda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Komünist Parti’deki yolsuzluklarla mücadelesiyle ilgili haberler yeniden artmaya başlayınca yukarıda anlattığımız tarih aklımıza geldi. Bu haberlerden önce, Komünist Parti’nin Ekim ayı sonunda yapılan ve ana konusu “Parti içi sıkı disiplin ve denetim” olan 6. Oturumu (*) sonucunda Xi Jinping’in Komünist Parti’nin “öz” lideri (**) olarak ilan edildiğini belirtmek gerek. Bunun ardından, şimdiye kadar yurtdışında gösterdiği güçlü imaj ve yolsuzluklarla mücadelesi nedeniyle halk desteği yüksek olan Xi için eskiden Çin imparatorları için kullanılan ve Komünist Parti tarafından sosyal medyada yeniden yayılması engellenmeye çalışılan “güçlü amca” lakabı yayıldı.

Bu gelişmenin ardından yeniden canlanan yolsuzlukla mücadele haberlerinden kısaca örnekler verecek olursak; yolsuzluk suçlamalarından yurtdışına kaçan kişilerin iadesi için diğer ülkelere başvurulması ve bu kişilere yönelik olabilecek yasadışı sermaye akımlarının engellenmesi ve Adalet Bakanlığı’nda bir üst düzey yetkilinin yolsuzluk suçlamaları nedeniyle soruşturma geçirmesi. Diğer yandan Xi’nin yolsuzlukla mücadelesinin aslında Komünist Parti içerisindeki rakip grupları güçsüzleştirmek amacı taşıdığını ileri sürenler de var.

Aslında Xi Jinping, göreve gelmesinin ardından yolsuzlukla mücadeleyi en önde gelen hedeflerinden birisi olarak belirlemişti. Hatta 2013 yılında kamu görevlilerinin yolsuzluk soruşturmasından korkmaları nedeniyle daha önce çeşitli resmî tatiller (yeni yıl, bahar bayramı vs.) nedeniyle aldıkları hediyeleri artık istememeleri, tüketim harcamalarının o dönemde düşmesinin sebeplerinden birisi olarak gösterilmişti. Ancak aradan geçen yaklaşık 4 yıla rağmen yolsuzlukla mücadele henüz bitmiş değil. Hatta Çin’deki yolsuzluk üzerine yazılmış kitaplardan birisinde, devletin ekonomi üzerindeki hakimiyeti sürdükçe yolsuzluğa karşı mücadelenin kazanılamayacağı savunuluyor.

Bunun başka bir kanaldan örneğini, 18. Meclis’in bir diğer önceliği olan KİT reformunun yavaş ilerleyişinde de görüyoruz. KİT’ler Çin’in ekonomik mucizesinin temel yapıtaşı olurken ayrıca 2008 krizinde ve bu sene olduğu gibi hükümetin ekonomiye ivme kazandırmak için başvurduğu ilk silah olma rolünü oynadı. Ancak bu arada hem merkezi ve/veya yerel yönetimlerle hem de kamunun kontrolündeki bankacılık sektörüyle fazlasıyla iç içe girmiş görünüyorlar. Bu nedenle, uluslararası basından takip ettiğimiz kadarıyla özellikle kârlılığı giderek düşen bazı KİT’lerin tasfiye edilmesi siyaset ve bürokrasi içerisindeki çıkar grupları tarafından engellenmeye çalışılıyor. Bir yandan da KİT’lerin güçlü bir ekonomik araç olmasının da Çin’de temel bir düşünce olduğu ve bunun terkedilemeyeceğini ileri sürenler de var. Bir anlamda geçmişte bürokraside görülen şişkinliğin yarattığına benzer bir tıkanma sanki.

Sonuç olarak geçmişte olduğu gibi Çin sandviçinde bir sorun var gibi. Ancak bu defa sorun malzemenin fazla şişmesinin yanı sıra yukarıdaki ekmekle de içiçe girmiş olması.  Diğer yandan alttaki ekmeği oluşturan halk da son 35 yılda tarihin en büyük kalkınmasından bir şekilde payını aldığı için şimdilik hâlinden memnun. Ama uluslar kalkındıkça hukuk, demokrasi ve daha iyi yönetim beklentisine girdiğini de biliyoruz. Komünist Parti’nin bekasına çok önem veren “güçlü amca” Xi’nin önümüzdeki dönemde neler yapacağını dikkatle izlemek gerekiyor.

 

(*): Çin’de yönetim yapısının işleyişi biraz karmaşıktır. Ülke yönetimi Komünist Parti tarafından belirlenen ve Meclis (Kongre) adı verilen gruplar tarafından10 yıllık dönemler boyunca yürütülmektedir. Şu anda yönetimde olan 18. Meclis, 2012 Kasım ayında yapılan ilk Oturum ile seçilmiş ve Şubat 2013’te yapılan ikinci Oturum ile göreve başlamıştır. Sonrasında her yıl Ekim ayının son haftasında yapılan yıllık oturumların altıncısı 24-28 Ekim arasında yapılmıştır. Ekim 2017’de yapılacak yedinci oturum, 18. Meclis’in görev süresinin yarısına denk geldiği ve hükümette önemli değişikliklerin yapılabileceği bir toplantı olması nedeniyle en önemli ara oturum olarak beklenmektedir.

(**): Ekonomik veriler için neyse de dünyanın en güçlü adamlarından birisine “core” kelimesinin karşılığı olarak “çekirdek” demek hiç hoş olmadı.