İçeriğe atla

parasal sıkılaşma

İpek Yolu’nun İki Ucu Yine Birleşti

Daha önce İpek Yolu’nun iki ucundaki Türkiye (TCMB) ve Çin Merkez Bankaları’nın (PBOC) benzer para politikaları benimsediğini yazmıştık. Bugün de hem TCMB hem de PBOC, FED’in dün akşam almış olduğu faiz artırım kararına benzer şekilde cevap verdi; politika faizlerini yükseltmeden likidite koşullarını sıkılaştırmak. Daha doğrusu TCMB şimdilik sadece bunu yapmak için kendisine manevra alanı yarattı. 

TCMB’yi burada bırakıp yolumuza sitemizin esas çatısı olan Çin’le devam ediyoruz. Henüz birkaç gün önce yazdığımız  yazıda, Çin’de giderek düzelen büyüme görünümünün politika yapıcılara, ekonomik risklerle mücadele etmek için gerekli alanı yarattığını yazmıştık. PBOC de yılbaşından bu yana iki defa atmış olduğu adımı bir kez daha tekrarladı ve Açık Piyasa İşlemleri yoluyla mali sisteme likidite sağladığı kısa ve orta vadeli araçların faiz oranlarını 10’ar bp yükseltti.

Kendileri bu kararın piyasa şartlarına cevaben alındığı ve bunun politika faizlerinde bir artış olarak algılanmaması gerektiğini açıkladı. Bunun Türkçe meali; FED’in faiz artırımı sonrası, yeni yeni toparlanmaya başlamış yuanın yeniden düşüş baskısı altına girmesi ve sermaye çıkışlarının yeniden hızlanması tercih edilmiyor. Analistler ayrıca, PBOC’nin son verilere göre canlanma işareti veren emlak sektörü başta olmak üzere finansal riskleri kontrol altına almak istediğini ifade ediyorlar. 

Görünen o ki PBOC, büyüme ve enflasyonun mevcut uysal seyri bozulana kadar temel kredi/mevduat faizleri yerine mali sisteme yönelik sıkılaşma adımlarını tercih etmeyi sürdürecek. Bu süreç ayrıca Merkez Bankası’nın modern anlamda kurmaya çalıştığı parasal aktarım mekanizması için de bir laboratuar görevi görüyor.