İçeriğe atla

Çin Ekonomisi 2017 Yılına İyi Başladı.

Çin’de büyüme ilk çeyrekte %6,9 ile son 1,5 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam piyasa beklentilerinin üzerinde, bizim ise üşengeçlikten daha önce yazmadığımız beklentimizle tam uyumlu gerçekleşti. PMI’nın son aylardaki seyri ve özel sektör yatırımlarındaki canlanmanın yanı sıra Mart ayındaki güçlü dış ticaret verileri sonrasında tam da bu rakam aklımıza gelmişti.

Büyümenin ayrıntılarına bakıldığı zaman son yıllarda ekonominin yükünü sırtlayan hizmet sektörünün bir miktar yavaşladığını ancak firmaların yeniden stoklarını artırmaya başlamasıyla sanayi sektörünün hızlandığını görüyoruz. Tüketim tarafında ise özel sektör yatırımlarında daha önce tahmin ettiğimiz ancak bizim beklentimizden bile daha hızlı gerçekleşen bir artış dikkat çekiyor. Sonuçta, hem stokların hem de sabit yatırımların gösterdiği şekilde özel sektör canlanıyor ve iç veya dış kaynaklı ciddi bir şokla karşılaşmadığı sürece Çin ekonomisinin 2017 yılının tamamı için hükümetin koymuş olduğu %6,5 civarı büyüme hedefini şimdiden garantilediğini söyleyebiliriz.

Piyasa yorumları, büyümenin ilk çeyrekte zirve yaptığı ve hükümetin konut sektörünü yeniden sıkması başta olmak üzere çeşitli sebeplerle önümüzdeki aylarda ekonominin yeniden yavaşlayacağı yönünde. Buna rağmen, 2017 ve 2018 büyüme tahminleri şimden 20-30 baz puan yükseltilmeye başladı bile…

Aslında son bir haftada açıklanan ekonomik veriler, büyümedeki ivmenin en azından ikinci çeyrekte de devam edeceğine işaret ediyor. Sanayi üretimi  yılın ilk iki ayında daha ılımlı ilerledikten sonra Mart ayında hız kazanıyor. Benzer şekilde perakende satışlar yoluyla takip ettiğimiz tüketim harcamaları da Mart ayında hızlanmış durumda. Ancak bizce en önemlisi yukarıda da belirttiğimiz şekilde, özel sektörün üzerindeki ölü toprağını atarak yeniden yatırım yapmaya başlaması. ÜFE’deki yükseliş sayesinde artık borçlarını nominal olarak eritebilme şansını elde eden özel sektör, bu fırsatı son yıllarda ertelemekte oldukları yatırımlara yeniden başlayarak değerlendiriyor.

ÜFE demişken, Ağustos ayından bu yana baz etkisi ve ham madde fiyatlarındaki yükselişle deyim yerindeyse “roketleyen” üretici fiyatları Mart ayında beklediğimiz şekilde yumuşamaya başladı. TÜFE enflasyonu da Şubat ayında kaydetmiş olduğu anormal düşüşün ardından bir miktar toparlandı, ancak ÜFE’nin “tüketim malları” alt kalemi ile TÜFE arasında süregelen sıkı ilişkideki kopma Mart ayında da sürüyor. Bu konuyu önümüzdeki aylarda da takip edeceğiz.

Büyüme dinamikleri bizim beklediğimiz şekilde gitse de özellikle tüketici enflasyonundaki yumuşaklık, bu yıl için faiz artırımı beklentilerimizi tehlikeye atmaya başladı. Şimdilik görünen o ki Merkez Bankası (PBOC), bu yılın geri kalanında para politikasını gösterge faizleri yükseltmeden sadece likidite araçları yoluyla yönetmeyi sürdürebilecek. Döviz rezervlerinin uzun düşüşünü son iki ayda sona erdirmesi ve ABD Hazine Bakanlığı’nın bir kez daha Çin’i “kur manipülatörü” olarak nitelendirmekten kaçınması da faizleri artırmama konusunda PBOC’nin elini rahatlacaktır.

Özel sektörün yatırımlarının büyüme için önemli katkı yapmaya başlaması, aslında hükümete maliye politikasında daha kontrollü bir gevşeme, KİT reformları ve yüksek borç oranlarıyla mücadele açısından da bir avantaj sağlıyor. Ancak, Ekim ayındaki çok önemli Komünist Parti Kongresi öncesinde hükümetin ekonomiyi rayından çıkarma riski içerecek en küçük bir adımdan bile kaçınacağını düşünüyoruz. Böyle adımlar için ekonominin en azından ikinci çeyrekte de yeniden kendi ayakları üzerinde durabildiği tatminkar bir performans göstermesi beklenecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir