İçeriğe atla

Çin Günlüğü

Şubat Ayı PMI Verileri Üzerine Düşünceler

Çin ekonomisine ilişkin 2017 beklentilerimizi paylaştığımız yazımızda, Merkez Bankası’nın (PBOC) beklenen faiz artırımlarına başlamak için büyüme hızının hükümet hedefine ulaşacağından emin olmak isteyeceğini ve ilk faiz artırımının 3. çeyrek sonundan önce gelmeyeceğini savunmuştuk. Şubat ayı PMI verileri bu tahminimizi yeniden gözden geçirmemize neden oldu (devamı). 

Çin’de Büyüme Hükümet Hedefi Tutturuldu – Şaşırdık mı..?

Zaten 15 yıldır bu ülkeyi takip eden birisi olarak aksini de beklemiyorduk. Ulusal İstatistik Bürosu, bugün Çin ekonomisinin 2016 yılında %6,7 büyüyerek, hükümetin “%6,5-7 arası” şeklinde belirlemiş olduğu hedefi tutturduğunu açıkladı. Bu rakam, Tiananmen Meydanı protestosuyla zirveye ulaşan 1989 öğrenci olaylarının etkisinin hissedildiği 1990 yılından bu yana geçen 26 yıldaki en düşük büyüme hızı. 2017 yılı için de benzer bir büyüme seviyesi bekleniyor (devam).

PMI Verileri Güzel Şeyler Söylüyor…

Yeni yıl Çin için oldukça iyi başladı diyebiliriz. Caixin Markit (özel) verileri piyasa beklentilerini ciddi şekilde aştı. Markit’e göre, imalat sanayi PMI son 4 yılın en hızlı yükselişini kaydederken, imalat ve hizmet sektörlerinin bir araya getirildiği bileşik endeks ise son 45 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Resmî verilerde ise hem imalat hem de imalat dışı sektörlerdeki genişlemeler biraz hız kesti (devamı).

Çin’de 2017 Ekonomik Görünümü ve Beklentiler

2017 yılında Çin ekonomik görünümü için en önemli parametrenin Kasım ayında yapılacak olan Komünist Parti Toplantısı olduğunu düşünüyoruz. Böylesine önemli bir toplantı öncesinde hükümetin ekonomideki en büyük önceliği istikrar olacaktır. Bu nedenle ekonomi politikalarında -zorunlu kalınmadıkça- dramatik adımlar beklemiyoruz (devamı).

Siyasi Bir Yazı: Çin’de Tarih Tekerrür Edecek mi..?

Birkaç yıl önce okuduğumuz Çin Tarihi(Ray Huang) kitabının milattan sonraki tarihi bölümünde ilgi çekici bir detay vardı. Tarih boyunca Çin’in yönetimini ele geçiren birden fazla hanedan benzer bir sorunla karşı karşıya gelmiş ve bu sorun bazılarının sonunu bile getirmişti. Bahsettiğimiz şey; başlangıçta oldukça etkin bir şekilde kurulmuş olan bürokrasi sisteminin zaman içerisinde çok fazla şişmesiydi.(devamı)

Kasım Ayı Verileri: Giderek Daha İyiye Doğru…

Bugün iç piyasaya ait üç önemli veri olan sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit yatırımlara ait Kasım ayı verileri açıklandı. Özellikle iç tüketime ilişkin en önemli aylık veri olan perakende satışların piyasa beklentilerini epey aşması hem Çin hem de küresel ekonomi için iyi haber. Sanayi üretimi beklentileri bir tık aşarken, sabit yatırımlar ise tam da beklentiler düzeyinde geldi.(devamı)

Çin’den Trump’a Bir Mesaj mı Var.?

Çin resmî haber ajansı Xinhua’da okuduğumuz bir haber takvime işlenmiş bir hatırlatma gibiydi. Komünist Parti Merkez Komitesi (veya Yürütme Komitesi de diyebiliriz), 2017 yılı ekonomi politikalarının tartışıldığı yıllık çalıştayını gerçekleştirmiş. Demek ki Aralık ayının ilk yarısındayız. Haberin ilk yarısında bizim için yeni hiçbir şey yok ama sonlara doğru giderek ilginçleşiyor. (devamı)

Çin’de ÜFE Enflasyon Bölgesinde: Son Dönemin Gözden Kaçan Güzel Haberi

Çin’de enflasyon oranı, hükümetin yıllık olarak bir hedef belirlemesi ve para politikası üzerindeki yansıması nedeniyle özellikle TÜFE’deki hareketlerin etrafında yorumlanır. Ancak 2014 yılı ortasından bu yana tüketici enflasyon oranının %2 civarında aheste bir seyir tutturması ve ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişelerin öne çıkmasıyla fiyat verileri gündemde biraz daha geriye düşmüştü.(devamı)

Çin’in Döviz Rezervleri ve Dış Ticaret Dengesi: Bir Kötü ve Bir İyi Haber

Bugün Çin’de açıklanan iki önemli veri Kasım ayı döviz rezervleri ve dış ticaret dengesiydi. Döviz rezervleri piyasa beklentilerinin üzerinde bir düşüşle 3 trilyon dolara kadar geriledi. Haziran ayından bu yana zaten görülmekte olan aşağı yönlü eğilimin Ekim ve Kasım ayında derinleşmesi, Çin’den sermaye çıkışlarının yeniden derinleştiğine işaret ediyor. Dış ticaret verileri ise özellikle gelişmiş ülkelere yapılan ihracatın artışıyla pozitif bir sürpriz yaptı. (devamı)

Kasım PMI Verileri İyimser Bir Görünüm Çiziyor

Her ayın ilk günü olduğu gibi bugün de birçok ülke gibi Çin’de de imalat sanayi PMI verileri açıklandı. Ancak verinin açıklandığı 30’u aşkın ülkeden Çin’i ayıran husus (diğer istisna Meksika) sektör için biri resmî değeri özel nitelikte iki PMI yayınlanıyor olması. Bu konuyla ilgili ilerleyen günlerde daha detaylı bir yazı yazacağız. Bugün gündemden şaşmadan Çin’in Kasım ayı PMI rakamlarını yorumlayalım. (devamı)