İçeriğe atla

CHN-101

CHN-101: Çin Ekonomik Verileri

İki hafta önce Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) Başkanı , yerel yönetimlerin özellikle büyüme verisinde tahrifat yaptığını ve bu konuda soruşturmaların devam ettiğini açıkladı. Rakamlardaki usûlsüzlükler Çin ekonomik verilerine ait sorunların sadece birisi. (devamı)

Züccaciye Dükkanına Girmiş Çin Gibi

Çin’in son 35 yılda hızla büyüyerek dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olduğunu zaten biliyoruz. Hatta Satın Alma Gücü Paritesi’ne (SAGP) göre bakarsak, ABD’yi çoktan geride bıraktı. İşte insanlık tarihinin gördüğü en büyük ekonomik kalkınma öyküsü artık dünyanın birçok yerindeki ekonomistler için bir sorun yaratmaya başladı. Çin’in özellikle -bir çok ekonomik tanıma göre dahil olduğu- gelişmekte olan ülkeler içinde geldiği konum çok daha sarsıcı. (devamı)

CHN-101: Çin’i Anlamak İçin İpuçları-1

Bu siteyi kurmak için yola çıkarken başlıca amaçlarımızdan birisi, okuyuculara Çin’i anlamak için diğer ülke örneklerine ve batılı ekonomik düşünce okullarına bağlı kalmanın sakıncalarını anlatabilmekti. Çin’deki gelişmeleri günlük bazda takip ettiğimiz son 15 yılın en önemli tecrübesi bu ülkeyi anlayabilmek için bazı ezberlerden kurtulmak ve Çin’i mümkün olduğu kadar kendi şartlarında değerlendirmek gerektiğini öğrenmek oldu. Bu konuya zaman içerisinde tekrar değineceğiz ama en azından yayına başladığımız ilk günlerde bir şeyler yazmak istiyoruz. Yazının başlığına “1” de koyduk ki kolay kolay bitmeyecek bu konuyu yeni yazılarla seri hâline getirebilelim. (devamı)

PMI – Hangisini izlemeli..?

Bir önceki yazıda belirttiğimiz gibi Çin’i takip edenler, diğer ülkelerin çoğunun aksine hem imalat hem de imalat dışı sektörler için biri resmî biri de özel olmak üzere iki PMI verisi yayınlandığını fark edecektir. Resmî ve özel veriler çoğu zaman da birbirinden farklı yönlerde hareket ederek biraz kafa karıştırmaktadır. Peki bu PMI verilerinin farkları nedir.? (devamı)