İçeriğe atla

Çin’de Büyüme Hükümet Hedefini Tutturdu – Şaşırdık mı..?

Zaten 15 yıldır bu ülkeyi takip eden birisi olarak aksini de beklemiyorduk. Ulusal İstatistik Bürosu (NBS), bugün Çin ekonomisinin 2016 yılında %6,7 büyüyerek, hükümetin “%6,5-7 arası” şeklinde belirlemiş olduğu hedefi tutturduğunu açıkladı. Bu rakam, Tiananmen Meydanı protestosuyla zirveye ulaşan 1989 öğrenci olaylarının etkisinin hissedildiği 1990 yılından bu yana geçen 26 yıldaki en düşük büyüme hızı. 2017 yılı için de benzer bir büyüme seviyesi bekleniyor.

Büyümenin detaylarına baktığımız zaman üretim tarafında hizmet sektörünün, harcama tarafında ise tüketim harcamalarının ekonomiyi sürüklemeye devam ettiği görülüyor. Diğer yandan, yatırımların büyümeye katkısındaki düşüş –küçük olsa da- devam ederken, net ihracat da son 8 yılda altıncı defa büyümeye negatif katkı yapmış.

2016 yılının son çeyreğinde ise bir önceki yıla göre %6,8 büyüme gerçekleşti ki Aralık ayı PMI verilerini yorumlarken böyle bir tahminde bulunmuştuk. İlginçtir; piyasalar PMI verilerinin ardından %6,7’lik beklentilerini yukarı revize etmediler. Ancak 4. çeyrek büyüme verisini, yeni bir ekonomik canlanma döngüsü yerine küçük bir toparlanma olarak görüyoruz.

Bu hafta ayrıca Aralık ayı ekonomik verileri de açıklandı. Sanayi üretimi ve sabit yatırımların yıllık artış hızlarında hafif düşüş meydana gelirken, perakende satışlar beklentileri aşmayı başardı. Diğer detaylar bir yana, geçtiğimiz ay belirtmiş olduğumuz özel sektör yatırımlardaki toparlanmanın Ocak-Aralık döneminde biraz daha belirginleşmiş olduğunu görüyoruz. Link’i tıklamaya üşenenler için kısaca hatırlatalım; ÜFE’nin yeniden enflasyon bölgesine geçmesini, özel sektör bilançolarında bir rahatlama imkanı olarak değerlendirmiş ve 2017 yılı öngörülerimizde özel sektör yatırımlarının büyümede pozitif bir sürpriz yapabileceğini tahmin etmiştik.

Bu haftanın diğer bir önemli verisi de konut sektörüne aitti. Fiyat verileri, Eylül ayında yeniden çift haneye çıkan yıllık fiyat artışının tepe yaptığını gösteriyor. Diğer yandan konut satışları yavaşlarken, konut yatırımlarında yatay bir seyir var. Doğrusu bu konuya ait son eğilimleri tam olarak analiz edemediğimiz için boş ahkam kesmek istemiyoruz. Onun için müsaadenizle bu mevzuyu sonraya bırakalım. Zaten piyasanın da bu konuda kafası karışık; 2017 yılının ilk yarısı için Deutsche Bank konut piyasasında bir yavaşlama, BNP Paribas ise bir canlanma bekliyor. Ama en azından son derece muntazam döngülerle hareket eden konut fiyatlarının yılın ilk yarısı boyunca yavaşlayacağını tahmin edebiliriz.

2016 yılını tamamladık… Peki 2017’de ne olacak? Kesin olan tek bir şey varsa o da Komünist Parti’nin büyük toplantısının yapılacağı Ekim ayı öncesinde hükümet ekonominin rayından çıkmaması için büyük özen göstereceği. Nitekim, Aralık ayı sonunda yapılan Yıllık Ekonomi Çalıştayı’nda da özellikle finansal risklerin kontrol altına alınması politika önceliklerinden birisi olarak belirlendi. Daha önce gösterdiğimiz gibi, Çin’de bu defa riskler biraz fazla üst üste binmeye başladı ve bu nedenle ekonomi yönetimini bayağı yoğun günler bekliyor. Yine de 2017 yılında Çin’de ciddi bir ekonomik kriz çıkmasını beklemiyoruz. Bu çerçevede, mevcut durumda büyüme tahminimiz Mart ayı başında açıklanacak olan hedefinin etrafında -0,1/+0,2 puan aralığında olacaktır.

 

*: NBS sadece hizmet sektörünün GSYİH içerisindeki payını açıkladı. Diğer sektörlerin payları 2015 yılı verilerinin polarize edilmesiyle hesaplanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir