İçeriğe atla

Çin’de ÜFE Enflasyon Bölgesinde: Son Dönemin Gözden Kaçan Güzel Haberi

Çin’de enflasyon oranı, hükümetin yıllık olarak bir hedef belirlemesi(*) ve para politikası üzerindeki yansıması nedeniyle özellikle TÜFE’deki hareketlerin etrafında yorumlanır. Ancak 2014 yılı ortasından bu yana tüketici enflasyon oranının %2 civarında aheste bir seyir tutturması ve ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişelerin öne çıkmasıyla fiyat verileri gündemde biraz daha geriye düşmüştü.

Son aylarda ise enflasyon verileri yeniden heyecan yaratmaya başladı. Bunun başlıca nedeni de 2012 yılı başından bu yana deflasyon bölgesinde olan üretici fiyatlarının yıllık değişim hızının yaz aylarından itibaren yeniden artmaya başlaması. ÜFE enflasyon oranı Kasım ayında % 3,3 ile son beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

enflasyon üretici fiyatları

Üretici fiyatlarının pozitif bölgeye geçmesinin, piyasalarda Çin’in diğer ekonomik verileri kadar yankı bulmadığı kanaatindeyiz. Bu geri dönüş hem Çin hem de dünya ekonomisine mevcut konjonktürde çok önemli katkı sağlamaktadır. Deflasyonun zararlarını tekrar anlatmaya gerek yok herhalde. Çin’de üretici fiyatlarının yeniden artması şirketler için iyi bir haber. Fabrikalar artan fiyatların teşvikiyle üretime başlamasalar bile en azından borçlarını deflate etme imkanı bulacaklar. Bu da Çin için başlıca risklerden birisi olan yüksek borç sorununa karşı önemli bir gelişme. Küresel ölçekte bakıldığı zaman ABD ve Avrupa’da görülen ve 2017’nin ana gündem maddelerinden birisi gibi görünen “reflasyon”(**) sürecine Çin’in de olumlu katkı yapabileceği manasına geliyor.

 

(*): Çin’de son birkaç yıldır “yıllık %3 civarı” olarak açıklanan enflasyon hedefi, Merkez Bankası’nı bağlayıcı bir hedeften ziyade hükümetin ekonomi politikaları için bir referans olarak görülmelidir.

(**): Küresel krizden bu yana özellikle gelişmiş ülkelerde görülen çok düşük enflasyon (veya deflasyon) oranlarının sonunda sürekli büyümeyi destekleyecek seviyelere doğru  yükselmeye başlaması. Bunun sonucunda başta FED ve ECB olmak üzere para politikalarında da normalleşme bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir