İçeriğe atla

Diğer Ekonomik Konular

Bir Kelime, Bir İşlem: Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Bir Büyüme Tahmini

PMI verisine olan hayranlığımızı daha önce çeşitli kereler ifade etmiştik. Bu defa da gelişmekte olan ülkelerde (GOÜ) mevcut büyüme hızını tahmin etmek için PMI verilerinden başlayan bir egzersiz yapıyoruz (devamı). 

İpek Yolu’nun İki Ucu Yine Birleşti

Daha önce İpek Yolu’nun iki ucundaki Türkiye (TCMB) ve Çin Merkez Bankaları’nın (PBOC) benzer para politikaları benimsediğini yazmıştık. Bugün de hem TCMB hem de PBOC, FED’in dün akşam almış olduğu faiz artırım kararına benzer şekilde cevap verdi; politika faizlerini yükseltmeden likidite koşullarını sıkılaştırmak. Daha doğrusu TCMB şimdilik sadece bunu yapmak için kendisine manevra alanı yarattı (devamı).

Hayırlı bir “re-coupling“…

Hollanda Ekonomik Analiz Bürosu noel tatiline girmeden önce Ekim ayı küresel sanayi üretimi ve ticaret verilerini yayınladı. Bu yazı için gelişmiş ülkelerdeki sanayi üretimi ile gelişmekte olan ülkelerde ihracat eğilimlerini karşılaştırıyoruz.(devamı)

FED’in Faiz Artırımlarını Kimler Takip Edebilir..?

FED faizleri bir kez daha artırdı. Dahası, 2017 için iki yerine üç artırım daha yapılabileceğinin sinyalini verdi. Bu kararın üzerine bir hafta geçtikten sonra ahkam kesmek artık çok lüzumsuz olacak. Bunun yerine bu faiz artırımlarından etkilenmesi beklenen gelişmekte olan ülkelerde merkez bankalarının FED’in faiz artırımlarını ne kadar takip edebilecekleri üzerine kalem oynatmayı tercih ediyoruz. (devamı)

Gelişmekte Olan Ülkelerin Dramı: “Anne biz hep fakir mi olacağız?”

Ekonomi literatüründe “orta gelir tuzağı” diye bir şey olduğu malumunuz. Buna göre az gelirli ülkeler başta ucuz işgücü ve demografik etkenlerin katkısıyla rahat bir şekilde orta gelir grubuna geçebilmektedir. Ancak özellikle verimlilik artışını daha da artıracak reformların eksikliğinde ülkeler buradan yüksek gelir grubuna çıkmakta zorlanmaktadır. Bunun üzerine geçenlerde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler (GOÜ) arasındaki makasın belki de hiç kapanamayacağına ilişkin bir şeyler okuyunca da konuyu biraz eşelemeye karar verdik. (devamı).

Züccaciye Dükkanına Girmiş Çin Gibi

Çin’in son 35 yılda hızla büyüyerek dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olduğunu zaten biliyoruz. Hatta Satın Alma Gücü Paritesi’ne (SAGP) göre bakarsak, ABD’yi çoktan geride bıraktı. İşte insanlık tarihinin gördüğü en büyük ekonomik kalkınma öyküsü artık dünyanın birçok yerindeki ekonomistler için bir sorun yaratmaya başladı. Çin’in özellikle -bir çok ekonomik tanıma göre dahil olduğu- gelişmekte olan ülkeler içinde geldiği konum çok daha sarsıcı. (devamı)