İçeriğe atla

Hakkımızda

 

Biz kimiz..?

Öncelikle açık olalım “biz” diye bir şey yok..! Bu site ve içerisindeki yazılar tamamen tek bir kişinin çabasının eseridir. Ama yazıları birinci tekil şahısta yazmak biraz fazla laubali geldiği için kendimizden birinci çoğul şahıs olarak bahsediyoruz.

Günümüzde Çin’i dışlayan bir küresel bakış büyük ölçüde eksik olacaktır. Ayrıca bu ülkenin kendine has dinamikleri nedeniyle, Çin’i anlamak için diğer ülke örneklerine ve özellikle batılı ekonomi düşüncesinin kalıplarına bağlı kalmak ciddi sakıncalar taşımaktadır. Biz de 2000 yılından bu yana Çin başta olmak üzere Asya-Pasifik ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik gelişmeleri günlük olarak takip ve analiz etmenin verdiği tecrübeyle bu işe soyunduk.

Öncelikli amacımız, 21. yüzyıla şimdiden damgasını vurmuş Çin’deki haberleri okuyucularla paylaşmak ve analiz etmektir. Fırsat buldukça Çin’in yukarıda bahsettiğimiz dinamiklerini anlatan yazılar da kaleme alacağız. Ayrıca, diğer gelişmekte olan ülkelerdeki önemli gelişmelere değinmeyi ve makroekonomik analiz üzerine çeşitli denemeler yapmayı da planlıyoruz.

Çoğunlukla yazılarımızda grafikler de göreceksiniz. Bunların her yerde bulabileceğiniz örneklerden farklı olmasını istiyoruz ve bunun için de bazı analizler yapacağız. Bu analizler -çok gerekmedikçe- akademik derinliğe fazla girmeden, ecnebilerin “back of the envelope”, bizimse “bakkal defteri” dediğimiz düzeyde hesaplamalara dayanacak. Ama bu defterin sahibi bakkalın çok titiz olduğunu ve gereken her türlü düzeltme, uyumlandırma ve varsayımı göz önüne alarak sizinle paylaşacağından emin olabilirsiniz.

İddialı değiliz, “en iyiyi biliyoruz” diye de tutturmuyoruz. Derdimiz her zaman doğruyu öğrenmek ve anlatmaya çalışmaktır. Bunun için de yorumlarınız başımızın tacıdır…

İyi okumalar