İçeriğe atla

Kasım PMI Verileri İyimser Bir Görünüm Çiziyor

Her ayın ilk günü olduğu gibi bugün de birçok ülke gibi Çin’de de imalat sanayi PMI verileri açıklandı. Ancak verinin açıklandığı 30’u aşkın ülkeden Çin’i ayıran husus (diğer istisna Meksika) sektör için biri resmî diğeri özel nitelikte iki PMI yayınlanıyor olması. Bu konuyla ilgili ilerleyen günlerde daha detaylı bir yazı yazacağız. Bugün gündemden şaşmadan Çin’in Kasım ayı PMI rakamlarını yorumlayalım.

İlk önemli nokta hem Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından yayınlanan “resmî” PMI’nın hem de Markit tarafından yayınlanan “özel” PMI’nın piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmesiydi. Resmî PMI 51.7 ile son 4.5 yılın en yüksek seviyesini egale ederken, özel PMI ise Ekim ayına göre hafif geriledi.

Her iki endekste de 2015 yılının son aylarından itibaren görülen düzelme eğilimi gözden kaçmıyor. Ayrıca endekslerin son 4 aydır 50 seviyesinin üzerinde olması da sektördeki dar boğazın aşılmakta olduğuna işaret ediyor (bilmeyenler için not: PMI verisinin 50’nin üzerinde ya da altında olması, hesaplandığı sektör için genişleme ya da daralma anlamına gelmektedir). pmi-01122016-1

Yukarıdaki grafiği çoğu ekonomi web sitesinde büyük ihtimalle zaten görmüşsünüzdür. Bİz burada fark yaratabilmek amacıyla endekslerin alt kalemlerine biraz daha yakından bakmak niyetindeyiz.

Öncelikle talep-üretim dinamiklerine bakmak için PMI’nın en önemli iki alt kalemi olan üretim ve yeni siparişlere başvuruyoruz. Aşağıdaki grafiklerde ayrıca PMI anketindeki sorulara dahil olan ancak endeksin hesaplanmasına dahil edilmeyen alt kalemlerden olan yeni ihracat siparişleri de yer alıyor. Grafiklere bakıldığı zaman üretim ve yeni siparişlerin son dönemde daha benzer eğilimlerde hareket ettiğini, ihracat siparişlerinin ise biraz daha geride kaldığını görmekteyiz. Bu eğilim özellikle “özel” PMI’da daha belirgin bir şekilde görülmektedir.

pmi-01122016-2

Her ne kadar Markit “yeni siparişler” ve “yeni ihracat siparişleri” arasındaki farkın doğrudan yurtiçi talep koşullarıyla ilişkilendirilemeyeceğini ısrarla savunsa da “Peki o zaman o farkı nasıl yorumlayacağız.?” sorusuna da bir cevap vermemektedir. Bu nedenle birçok uluslararası analistle birlikte biz de aradaki farkı (rakamsal olarak olmasa da) iç talep göstergesi olarak değerlendiriyoruz ve her iki endekste de 2016 yılının ikinci çeyreğinden itibaren yeni siparişler ve yeni ihracat siparişleri arasında açılan makası Çin’deki iç talebin güçlendiği şeklinde yorumluyoruz.

Bu ayki son grafiğimiz “resmi” PMI verileriyle açıklanan ve görünümün farklı şirket büyüklüklerine göre dağıtıldığı durumu analiz ediyor. Temmuz 2015’ten bu yana yayınlanmaya başlanan bu alt kalemde büyük ölçekli firmaların diğerlerinden pozitif ayrıştığını rahatlıkla görebiliyoruz. Bunun sebebi olarak ileri sürebileceğimiz gerekçe, hükümetin ekonomik yavaşlamayı kontrol altına alabilmek için maliye politikasında attığı destekleyici adımlar olabilir. Özellikle altyapı yatırımlarına ağırlık veren bu adımlar bu sektörlerinde çalışan KİT’leri desteklemektedir. Bu durum ekonomi için kısa vadede olumlu bir haber olsa da bu yılın başında önemle vurgulanan “KİT Reformu”nun ne kadar ciddiyetle uygulandığına ilişkin bazı soru işaretleri yaratabilir.

pmi-01122016-3

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir