İçeriğe atla

PMI Verileri Güzel Şeyler Söylüyor…

Caixin Markit (özel) PMI verilerinin Aralık ayı için piyasa beklentilerini ciddi şekilde aştığının açıklanmasıyla yeni yılın Çin için oldukça iyi başladını söyleyebiliriz. Markit’e göre, imalat sanayi PMI son 4 yılın en hızlı yükselişini kaydederken, imalat ve hizmet sektörlerinin bir araya getirildiği bileşik endeks ise son 45 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından açıklanan resmî verilerde ise hem imalat hem de imalat dışı sektörlerdeki genişlemeler biraz hız kesti. Çin’de aynı ay için özel ve resmî PMI verilerinin farklı yönlerde hareket edebildiğini ama buna rağmen hem Çin hem de diğer ülkeler için PMI verisinin büyüme için ne kadar iyi bir öncü gösterge olduğundan daha önce bahsetmiştik.

Aşağıdaki grafikte hem özel hem de resmî endekslerin dördüncü çeyrek büyümesinde bir artışa işaret ettiğini görüyoruz. Yine de özellikle özel verinin ima ettiği kadar güçlü bir performans beklemek çok da doğru olmayabilir. Malum, dünya ekonomisinin her tarafından belirsizlik ve risk taştığı bu dönemde tedbirli olmakta fayda var. Ayrıca Çin’de tek aylık veriyle sevinmenin ya da üzülmenin sakıncalarını burada uzun uzun anlatmıştık. Yine de üçüncü çeyreğe göre büyümede bir hızlanma görülebileceğini ve 2016 yılının tamamı için hükümet hedefi olan %6,5-7 arası büyümenin tutturulduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu aralar Çin ile ilgili sadece iyi şeyler söyleyenlere pek itibar edilmiyor. Onun için PMI verilerindeki kötü ayrıntılara da dikkat çekelim. Hem resmî hem özel verilerin at kalemlerinde özellikle imalat sanayindeki istihdam düşüşü dikkat çekiyor. Ayrıca, girdi fiyatları alt kaleminin ÜFE’ye gire daha dik bir artış eğiliminde olması da üreticilerin maliyet artışlarını fiyat artışlarına yansıtamaması da iyi bir şey değil. 2017 yılı için ekonomideki olumlu sürprizi özel sektörden beklediğimiz için özellikle fiyatlama davranışlarını önümüzdeki aylarda daha yakından takip edebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir