İçeriğe atla

Şubat Ayı PMI Verileri Üzerine Düşünceler

Çin ekonomisine ilişkin 2017 beklentilerimizi paylaştığımız yazımızda, Merkez Bankası’nın (PBOC) beklenen faiz artırımlarına başlamak için, büyüme hızının hükümet hedefine ulaşacağından emin olmak isteyeceğini ve ilk faiz artırımının 3. çeyrek sonundan önce gelmeyeceğini savunmuştuk. Şubat ayı PMI verileri bu tahminimizi yeniden gözden geçirmemize neden oldu. 

Hem resmî hem de özel sektör PMI verileri (*) Şubat ayı da piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Özellikle Markit’in yayınladığı özel PMI verisinin 2010 yılından bu yana en uzun kesintisiz genişleme dönemine işaret etmesi dikkat çekici. Bu veriler, son haftalarda okuduğumuz ve Çin ekonomisinin son birkaç yıldır içinde olduğu ‘L şekilli’ yavaşlamanın sonuna geldiğimizi ileri süren yazıları da teyit eder nitelikte. 

Çin’de büyüme iyiye gidiyor gibi, peki PBOC faiz artırımlarını erkene çekebilir mi? Bunun cevabı enflasyon görünümünde saklı. Enflasyon denince akla gelen temel göstergeler olan ÜFE ve TÜFE’de resim henüz tamamıyla netleşmiş değil. Ocak ayında ÜFE yıllık %6,9 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaşsa da bu rakamın 6,1 puanlık kısmının baz etkisinden kaynaklandığı açıklandı ve hemen herkes bu sert yükselişin önümüzdeki aylarda sona ereceği görüşünde. TÜFE’de ise yukarı yönlü sinsi bir hareket görülse de enflasyon oranı, hükümetin birkaç gün içinde 2017 yılının tamamı için açıklayacağını tahmin ettiğimiz %3’lük hedefin altında. 

Ancak emtia fiyatlarındaki yükseliş ve önümüzdeki dönem için artan enflasyonist baskılar Çin için giderek daha geniş kabul gören gerçekler. Biz de özellikle şirketlerin fiyat baskılarını tüketiciye ne derece yansıtabildiğini analiz etmek için resmî PMI verilerinin alt kalemlere bakıyoruz. 

Emtia fiyatlarındaki yükseliş, imalat sanayi PMI’nın ‘satın alınan hammadde fiyatları’ alt endeksinde kendisini açıkça belli ediyor. Ancak henüz bir yıllık mazisi olan ‘üretici fiyatları’ alt endeksindeki yükselişler henüz aynı hızda değil. Maalesef bu seri çok yeni olduğu için imalat sanayinde maliyetlerin fiyatlara yansıması konusunda tarihsel bir ilişki aramak mümkün olmuyor. 

İmalat dışı sektörlere ait PMI verilerinde ise bu handikaptan kurtuluyoruz. İnşaat ve hizmet sektörlerini kapsayan bu verinin maliyetleri ölçen alt endeksi 2016 başından; nihaî fiyatları ölçen alt endeksi ise 2016’nın ikinci yarısından bu yana giderek artan bir hızda yükselmeye başlamış durumda (hatırlatma: PMI verilerinin ölçtüğü değişkenin arttığını söylemek için endeksin 50’nin üzerine geçmesi gerekiyor). 

Sonuç olarak, ekonomi giderek daha güçlü istikrar işaretleri veriyor ve enflasyonda bir hareketlenmenin ilk işaretleri görülüyor. Bunlara bağlı olarak daha önce 3. çeyreğin sonundan itibaren beklediğimiz ilk faiz artırımının birkaç ay daha erken gelme ihtimalinin arttığı düşüncesindeyiz. Önümüzdeki iki hafta boyunca açıklanacak olan hükümetin 2017 büyüme hedefi ve Ocak-Şubat ekonomik verilerinin ardından bu konuya tekrar döneriz. 

(*): Çin’de açıklanan resmî ve özel PMI verilerinin benzerlikleri ve farkları üzerine yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir